§ 1 Podstawa prawna
Ustawa o Systemie Oświaty z 7 września 1999r. (art. 55 z późniejszymi zmianami) Ustawa – Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982r. (art. 6a. ust. 5 z późniejszymi zmianami, jednolity tekst Dz. U. 1977r., nr 56, poz. 357) oraz Statutu Katolickiego Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza z dnia 29 grudnia 2009r. art. 17.
§ 2
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Samorząd Katolickiego Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza tworzą wszyscy uczniowie szkoły.
2. Władzę samorządu tworzy Senat Samorządu Uczniowskiego, który jest reprezentantem wszystkich uczniów.
3. Senat tworzą duktorzy i ich zastępcy.
4. Bieżącą działalnością Senatu kieruje Kolegium Senatu.
5. Kolegium składa się z dziekana, zastępcy dziekana i kwestora.
6. Opiekuna Senatu wybierają członkowie Senatu na swoim pierwszym posiedzeniu spośród grona nauczycieli KG.
7. Pierwszy Regulamin Senatu KG nadaje dyrektor szkoły.
8. Senatorowie przed rozpoczęciem sprawowania mandatu składają na pierwszym posiedzeniu senatu ślubowanie według roty obowiązującej senatorów określonej w ceremoniale szkoły.
9. Senator nieobecny na pierwszym posiedzeniu senatu składa ślubowanie na najbliższym
posiedzeniu, w którym bierze udział.
10. Podczas obrad senatu, senatorowie występują w stroju galowym.
§ 3
ZASADY WYBIERANIA WŁADZ SAMORZĄDU KLASOWEGO
1. Samorząd Klasowy wybierają uczniowie danej klasy w głosowaniu tajnym, równym, powszechnym i bezpośrednim.
2. Samorząd Klasowy jest wybierany na pierwszej godziny wychowawczej w nowym roku szkolnym. W drodze wyjątku dyrektor może ustalić inny dzień i godzinę lekcyjną podczas której dokonuje się wyborów.
3. Karty do głosowania przygotowuje dwuosobowa komisja skrutacyjna wybrana przez uczniów w głosowaniu jawnym.
4. Komisja skrutacyjna rozdaje wszystkim obecnym uczniom po jednej karcie do głosowania, informując o zasadach wyborczych.
5. Klasa w oddzielnych głosowaniach dokonuje wyboru duktora, jego zastępcy i kwestora.
6. Głos jest ważny, kiedy uczeń wpisze nazwisko jednego kandydata. Głos jest nieważny, gdy nie wpisano żadnego kandydata lub więcej niż jedno nazwisko.
7. Po głosowaniu komisja oblicza głosy.
8. Za wybranych na poszczególne urzędy uznaje się ucznia, który otrzymał największą liczbę głosów.
9. Jeżeli dwóch uczniów uzyskało tę samą liczbę głosów, wychowawca zarządza dodatkowe głosowanie spośród dwóch kandydatów z największą ilością głosów wskazanych w pierwszym głosowaniu.
10. Przy głosowaniu należy przestrzegać zasady podziału mandatów:
a. Gdy klasa duktorem wybierze uczennicę jej zastępca musi być uczniem,
b. Gdy klasa wybierze duktorem ucznia jego zastępcą musi być uczennica.
11. Do samorządu klasowego mogą być wybrani uczniowie danej klasy, którzy w poprzednim roku szkolnym otrzymali przynajmniej dobrą ocenę z zachowania.
12. Przebieg wyborów nadzoruje wychowawca, a skład Samorządu Klasowego wpisuje do dziennika klasowego.
§ 4
ZASADY WYBIERANIA WŁADZ SENATU
1. Na pierwszym posiedzeniu Senatu Samorządu Uczniowskiego, które zwołuje dyrektor ustala się kalendarz wyborczy na urząd Dziekana Katolickiego Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza w Markach oraz innych członków Kolegium Senatu Samorządu Uczniowskiego.
2. Posiedzeniu przewodniczy dyrektor szkoły lub prefekt.
3. Wybory dziekana odbywają się według zasad zapisanych w §5 niniejszego regulaminu.
4. Po zaprzysiężeniu dziekana, w głosowaniu tajnym i większościowym spośród członków Senatu Samorządu Uczniowskiego wybiera się pozostałych członków kolegium, zachowując podział mandatów za na zasadzie o którym mowa w § 3, pn.10.
5. Do kolegium kandydować może dowolna liczba osób z Senatu Samorządu Uczniowskiego.
6. Głosowanie do kolegium poprzedza dyskusja, podczas której kandydaci prezentują programy działania dla Samorządu Uczniowskiego. Dziekan może przestawić senatowi swoje propozycje kandydatów, które nie są wiążące.
7. Po dyskusji pod nadzorem opiekuna samorządu i dziekana odbywają się kolejne głosowania na zastępcę dziekana i głównego kwestora.
8. W przypadku rezygnacji członka kolegium z pełnionej funkcji wybiera się kolejną osobę spośród członków Senatu Samorządu Uczniowskiego.
9. W przypadku wakatu urzędu dziekana wybiera się nowe władze kolegium.
10. Kadencja władz Samorządu Klasowego i Uczniowskiego trwa jeden rok szkolny, a kadencja dziekana do zaprzysiężenia nowo wybranego dziekana. W okresie ogłoszenia terminu nowych wyborów jedynym reprezentantem samorządu jest urzędujący dziekan lub jego zastępca.
11. Senat Samorządu Uczniowskiego pracuje w komisjach, do których mogą być włączeni uczniowie spoza senatu jako doradcy bez głosu czynnego.
12. Przewodniczącymi komisji są członkowie Kolegium Senatu Samorządu Uczniowskiego.
§ 5
WYBÓR DZIEKANA
1. Podczas pierwszego posiedzenia Senatu Samorządu Uczniowskiego wybiera się spoza grona Senatu Główną Komisję Wyborczą (przewodniczącego, zastępcę oraz sekretarza) i opracowuje się kalendarium wyborcze. Komisja nadzoruje przebieg wyborów i je przygotowuje.
2. Kalendarium musi określać:
a. miejsce, godziny i termin zgłaszania kandydatów na urząd dziekana (minimum dwa dni robocze, maksimum cztery dni robocze),
b. ogłoszenie listy oficjalnie zarejestrowanych kandydatów weryfikowanej przez Główną Komisję Wyborczą w ciągu dwóch dni roboczych po złożeniu list z podpisami.
c. daty kampanii wyborczej (minimum pięć dni roboczych maksimum 10 dni roboczych),
d. datę, formę, miejsce i godzinę debaty publicznej (minimum jedna maksimum dwie),
e. dzień ciszy przedwyborczej,
f. datę, godziny, miejsce wyborów pierwszej i drugiej tury wyborów. W przypadku drugiej tury musi się ona odbyć w ciągu pięciu dni roboczych od daty pierwszej tury.
3. Kandydatom ubiegającym się o urząd dziekana przysługuje bezpłatne miejsce na szkolnej stronie internetowej do zamieszczenia przygotowanych materiałów wyborczych, które publikowane są w porozumieniu z nauczycielem opiekującym się stroną internetową. Kandydaci mogą również zamieszczać informacje wyborcze na korytarzach KG.
4. Dziekan może pełnić funkcje przez dwie kadencje. I nie może łączyć innych funkcji w samorządzie klasowym i senacie.
5. Dziekanem KG może zostać każdy uczeń Katolickiego Gimnazjum, który ukończył przynajmniej jeden śródsemestr i semestr w KG, osiągnął w ostatnim śródsemestrze i semestrze przynajmniej średnią ocen 4,0 i dobrą ocenę z zachowania oraz zebrał 10 podpisów poparcia uczniów KG.
6. Lista z podpisami musi zawierać: imię i nazwisko popierającego, klasę do której uczęszcza oraz własnoręczny podpis. Wzór listy poparcia załącznik nr 1.
7. Jeden uczeń może poprzeć tylko jednego kandydata na urząd dziekana.
8. W przypadku sfałszowania list poparcia, ubiegający się kandydat traci prawo do kandydowania oraz na koniec roku szkolnego otrzymuje obniżoną ocenę z zachowania.
9. Karty do głosowania zawierają listę kandydatów na urząd dziekan oraz urzędową pieczęcią szkoły: orzeł z napisem w otoku Katolickie Gimnazjum. im. bł. Bronisława Markiewicza w Markach. Załącznik nr 2.
10. Dziekanem KG zostaje uczeń, który w pierwszej turze głosowania otrzymał co najmniej więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
11. W przypadku niewystarczającej liczby poparcia odbywa się druga tura wyborów, w której biorą udział dwaj kandydaci, otrzymujący najwięcej głosów poparcia z pierwszej tury.
12. Dziekan obejmuje swój urząd, składając przysięgę w obecności szkolnej społeczności w dniu pasowania na ucznia klas pierwszych. Dyrektor w drodze wyjątku może wyznaczyć inny termin zaprzysiężenia jednak nie przekraczając dziesięciu dni od ogłoszenia wyników wyborów.
13. W ciągu czterech dni od zaprzysiężenia dziekan w porozumieniu z opiekunem zwołuje posiedzenie Senatu Samorządu Uczniowskiego, podczas którego wybiera się pozostały skład kolegium.
14. Dziekan jest najwyższym przedstawicielem władzy uczniów, reprezentuje szkołę na zewnątrz, jest łącznikiem między uczniami i dyrektorem, przewodniczy obradom senatu, dwa razy w ciągu roku szkolnego składa wobec Rady Pedagogicznej w czasie jej posiedzenia sprawozdanie z działalności samorządu oraz senatu; gdy istnieje taka konieczność przedstawia sprawy uczniów podczas posiedzeń Rady Pedagogicznej, na stronie internetowej i tablicy senackiej zamieszcza informacje z prac senatu; przysługuje mu strój dziekański określony przez dyrektora, w którym występuje podczas oficjalnych uroczystości szkolnych i w trakcie urzędowania i po zakończeniu kadencji w wyznaczonym miejscu KG umieszcza się jego portret.
§ 6
ZADANIA SENATU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
1. Senat Samorządu Uczniowskiego jest inicjatorem i organizatorem wspólnych działań uczniów. Roczny plan działań musi być uprzednio przedstawiony dyrektorowi w celu uzyskania jego akceptacji.
2. Senat może przedstawiać dyrektorowi szkoły i radzie pedagogicznej propozycje i opinie we wszystkich sprawach szkoły.
3. Senat uczniowski troszczy się w szczególności o to, aby uczniowie:
a) znali program nauczania i wychowania oraz stawiane im wymagania
b) mieli zapewnioną jawną i sprawiedliwą ocenę postępów w nauce i zachowaniu
c) współuczestniczyli w organizacji życia szkoły, która zapewni im zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania zainteresowań i uzdolnień
d) mieli możliwość organizowania działalności kulturalnej, sportowej i formacyjnej.
e) mogli redagować i wydawać gazetkę szkolną, zorganizować: stronę internetową, szkolne radio i telewizję.
4. Posiedzenia Senatu odbywają się przynajmniej raz w miesiącu.
5. Posiedzenia na tydzień przed obradami zwołuje dziekan w porozumieniu z opiekunem samorządu.
6. Posiedzenia senatu są jawne. Na wniosek członków senatu dziekan może zarządzić utajnienie posiedzenia. O tej decyzji należy poinformować dyrektora szkoły, który ma prawo zapoznać się z przebiegiem tajnego posiedzenia.
§ 7
FUNDUSZE
1. Zasady gromadzenia i wydawania funduszy Samorządu Uczniowskiego:
a. samorząd może gromadzić własne fundusze, które służą finansowaniu jego działalności;
b. dysponentami funduszu jest Główny Kwestor wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego, kwestor klasy wraz z wychowawcą klasy.
c. Fundusze mogą być tworzone z organizowania imprez dochodowych, środków przekazywanych przez Radę Rodziców lub innych źródeł.
d. Senat może ubiegać się o dotację dyrektora szkoły po uprzednim przedstawieniu projektów służących dobru i rozwojowi szkoły.
§ 8
DOKUMENTOWANIE PRAC SENATU I OGŁOSZENIE UCHWAŁ
1. Protokoły z obrad senatu sporządza zastępca dziekana według regulaminu prac senatu.
2. Podjęte przez senat uchwały wchodzą w życie w ciągu czternastu dni po podpisaniu ich przez dziekana i dyrektora szkoły, który ma prawo weta. Decyzje dyrektora są ostateczne.
3. Duktorzy klas lub zastępcy mają obowiązek przekazywania wszystkim uczniom decyzji senatu, a dziekan zobowiązany jest zamieszczać informację z prac senatu na szkolnej stornie internetowej i tablicy Samorządu Uczniowskiego.
§ 9
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Sprawy wymagające współdziałania Dyrektora, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców z Samorządem Uczniowskim powinny być rozpatrywane przy udziale wszystkich zainteresowanych stron.
2. Uczniowie występujący w obronie praw ucznia nie mogą być z tego powodu negatywnie oceniani.
3. Interpretację przepisów niniejszego regulaminu dokonuje Szkolna Komisja Prawna powołana z grona nauczycieli przez dyrektora KG. W jej posiedzeniu bierze udział Najwyższy Sędzia, który wybierany jest według Regulaminu Uczniowskiego Sądu KG.
4. Zmiany w regulaminie uchwalane są w głosowaniach jawnych, przez wszystkich uczniów w szkole, przeprowadzonych w każdej klasie na godzinach wychowawczych i obowiązują po otrzymaniu pozytywnej opinii Rady Pedagogicznej i podpisaniu przez dyrektora. Zmiany wchodzą w życie od nowego roku szkolnego.
5. Niniejszy regulamin obowiązuje w roku szkolnym 2011/12.