Młodzież pięknie ubrana czekała na swoich wychowawców. Na zaczepne pytanie: „a wy tu czego po lekcjach?” odpowiadają jak zawsze grzecznie: „bo my do teatru jedziemy”. Pojechali na „Zemstę”.
Aż nie możemy się doczekać jutrzejszej relacji. Bo o samej sztuce sobie poczytaliśmy.
„Zemsta” to spektakl zbudowany na wyrazistych osobowościach aktorskich. Joanna Trzepiecińska, Jarosław Gajewski, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn budują wielobarwne, złożone sylwetki protagonistów, łącząc tradycję teatru fredrowskiego z dystansem do konwencji w jakiej zwykło się grywać Fredrę.
Najsłynniejsza i najbardziej żywotna komedia Aleksandra Fredry. Napisana w latach 30-tych XIX wieku, doczekała się do dziś niezliczonych adaptacji scenicznych, telewizyjnych i filmowych. Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, w którym opisana została historia poprzednich właścicieli, dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów i Skotnickich, a kres wieloletnim zatargom dał w 1630 roku ślub Mikołaja Firleja i Zofii Skotnickiej.
„Zemsta” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego to druga w roku jubileuszu 100-lecia Teatru Polskiego propozycja zderzenia romantycznego repertuaru z wrażliwością współczesnego odbiorcy – pierwsza to „Irydion” w reż. Andrzeja Seweryna.
Najsłynniejsza komedia Fredry jest głęboko osadzona w tradycji sceny przy ul. Karasia i tworzy kierunek myślenia o linii repertuarowej sceny Teatru Polskiego od blisko stu lat. Najnowsza inscenizacja pozwoli na nowo postawić pytania, niezmienne od stuleci: czy polskość to wieczny spór? Czy polskość to piekło sąsiedzkości?
Krzysztof Jasiński (ur. w 1943 r.) – aktor i reżyser. Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1968). Założyciel i wieloletni dyrektor krakowskiego Teatru STU, gdzie był współtwórcą spektakli okrzykniętych manifestem pokolenia: „Spadanie”, „Sennik polski”, „Exodus” oraz późniejszych: „Hamlet”, „Wyzwolenie”, „Biesy”. W swoim dorobku reżyserskim ma m.in. opery Giuseppe Verdiego „Makbet” i „Rigoletto” w Teatrze Wielkim w Poznaniu; musical „Chicago” w Teatrze Komedia w Warszawie; widowiska telewizyjne i benefisy w krakowskim Teatrze STU.
źródło: http://www.teatrpolski.waw.pl/pl/spektakle/spektakle_w_repertuarze/?id_act=267